Simplicity – Small & Cheap

Living simply & cheaply…wherever you are!

Meijer Trip

Ahhh…I love having a stocked pantry & freezer.

This is all I bought at Meijers this week:

3 boxes of Kelloggs cereal, on sale 5/$10 – (3) $1/1Q = $1.00 each
11 boxes of Green Giant veggies – on sale 10/$10 + 11th free – (4) $0.50/2Q = $0.73 each
3 jars of Ragu, on sale 4/$5 – (3) $0.30/1Q = $0.95 each

Total regular price – $38.77
Total sale price – $19.75
Less coupons – $5.90
Total OOP – $13.85
Savings – 64%!

April 14, 2009 Posted by | grocery shopping | , , | Leave a comment

Glen’s Trip

I did pretty good at Glen’s today even though I didn’t plan on getting much.

I bought this all on sale, no coupons.

4 boxes of Mueller’s pasta – $1.69, on sale for $0.99 each

4 cans of Hunt’s Tomato Sauce – $1.79, on sale 4/$5

Brach’s Jelly Beans – $1.99 –> My insurance policy for the next pregnancy.  The diabetes test SUCKS!   I can eat 18 jelly beans and not have to mess with the stupid fizzy super-sweet pop.   Thus, the jelly beans :).

9 cans Dole Pineapple (various shapes) – $1.69, on sale for $0.89 each

6 cans Dole Mandarin Oranges – $1.59, on sale for $0.89 each, PLUS I got two $0.75 OYNO catalinas, making them $0.64 each!   I wish I had the Dole canned fruit coupons.   This could have been even sweeter!

6 cans corn – $0.84, on sale 2/$1

Total value – $45.40

Total sale price – $27.30

Savings – 40%

And this puts me under my goal of $75 a week on food.   First time in a long time (about a month) that I’ve been able to do that.  Yippee!

April 7, 2009 Posted by | grocery shopping | , , | Leave a comment

Meijer Trip

Today’s Meijer trip was small. I’m fairly well stocked minus meat and there weren’t a lot of super sales.

On sale, with coupon:
Loaf of sourdough – $2.99 – $1 meijer coupon from last trip = $1.99
26 lb Turkey – $44.96 – $15 meijer promo = $29.96
vanilla extract – $2.79 – $0.75/1Q = $2.04
1 johnsonville breakfast links – 2/$4 – $1/1Q = $1
2 uncle bens rice – 3/$5 – (2) $0.75/1Q = $0.92 each

On sale, no coupons:
3 dz. Eggs – $0.88 each
2 dole salad bags – 2/$5

Plus a box of sour cream donuts on the day old rack for $1.53.

Total value – $62.85
Total sale price – $50.25
Less Coupons used – $4.25
Total OOP – $46.00
Savings – 27%

April 7, 2009 Posted by | grocery shopping | , , | Leave a comment

Meijer Trip

As I write this, I am sitting in the van because Lil’ Bit fell asleep and I don’t want to wake her.

I did pretty well at Meijers this week and was even close to budget–after buying some of my sale + coupon extras!

On sale + coupons
2 Cinnamon rolls – 2/$3 – $0.35/1 IP and $0.30/1Q – $1.525 each 🙂
1 Activia yogurt – 2/$4 -$1/1Q – $1
4 hormel compleats – 2/$4 – four $0.75Q – $1.25 each
2 Velveeta (BIG one…a pound?)- $4.49 each – $1/1Q – $3.49
8 rice-a-ronis – 9/$10 – two $1/4Q – $0.86 each

Not on sale but I needed & had a coupon
3 Campbells tomato soups – $0.82 each – $0.40/3Q – $0.72 each
2 light n fluffy egg noodles – $1.79 each – $0.50/2Q – $1.54 each
Marjoram – $3.35 – $1/1Q – $2.35
Basil – $2.89 – $0.25/1Q – $2.64
kings bounty rolls $3.19 – $0.55/1Q – $2.64 (fume…they still had the 2/$4 signs up…I thought I was getting them for $1.45 😦 it’s hard to pay attention with little ones and I always seem to miss something)

On sale , no coupons
6 lbs. Butter – 2/$3
4 Hunts tomato paste – 4/$5
2 hot Italian sausage – 2/$5
6 Krusteaz waffle mix – 3/$5
3 dole salads – 3/$5
Clearance Vienna bread – $1.13 (for bread pudding or French toast)

Not on Sale, no coupons
Bananas – $0.59/lb.
Coke – $0.99
Pepperoni – $1.89
eggs (2 dzn) – $2.89

Total value – $110.76
Total sale price – $99.41
Less coupns – $11.35
Total OOP – $77.61
Savings – 23%

Not quite as impressive as my receipt would indicate…I impulse-bought a sweater for DD for church and it was on sale from $12.99 to $4.99. And I was prepared to pay full price…in fact I was contemplating returning it but for $5, I’ll keep it!

March 31, 2009 Posted by | grocery shopping | , , | Leave a comment

Frugal Friday – Grocery Prices

One of the things that was the hardest about moving here was trying to figure out what is a good deal on grocery prices.    The prices are vastly different than up north.   One of the hazards about living on an island, I guess :).

There are several different ways to determine the best prices and what is the best deal to use coupons with.    The cheapest, but most difficult way is to make a price book.   Essentially, you need to find a notebook, preferably a loose-leaf notebook with paper.    An old day planner works pretty well for this.   Pick the products that you use most often and note the following details of each item:

  • Date
  • Store
  • Brand
  • Cost
  • # & Type of Units
  • Price Per Unit

It will take approximately 3 months to gather the data you need.   Soon, you will start to get an idea of how often it goes on sale and how much you need at the current sale price to tide you over to the next sale.    You will also get an idea of what is the normal sale price and what is the ROCK-BOTTOM, buy-2-years-worth-NOW price.   Some people use it to determine how often they will buy treats.  For example, I will only buy Lay’s Chips when I can get a bag (the bigish looking ones that usually sell for $3.49) for $1.00.    Usually that will involve coupons & coupons for that product are RARE!.   You get the idea.    It will also help you to determine which store generally offers the lowest regular price so if you run out and NEED it, you know where to get it.

There are also online price books.  While they aren’t complete (most people don’t WORK at these stores but have shared their hard work with you), they are a good place to start and find basics.

The Grocery Game – This website has advertised and unadvertised deals for several stores in your area.   Since we’ve moved to a new area, I’m using it to bolster my efficiency while I get acquainted with the area.   If you sign up as a result of this post, please name me as a referral (jensteed.08 at gmail dot com)

Grocery Guide – This site shows the best rated deals, offers coupons, recipes and is a great resource, searchable by zip code.

Grocery Price Books – This blog offers price books for Meijer, Kroger and Giant Eagle.

How have you set up your price book?    How often do you update it.    Share your tricks and hints in the comments!

March 27, 2009 Posted by | Frugal Friday, grocery shopping | , | Leave a comment

Meijer’s Trip

Today I stocked up on some stuff on which I NEVER find coupons and needed some household stuff as well.   For a change, I brought all my coupons in and got to use three of them that I hadn’t planned on.

I bought:

ON SALE:

12 Minute Maid oj turds – 3/$5 = 1.67 each

6 Kraft Cheeses – 1/2 off ($1.69 each) – ONE $1/2 Q (wish I had picked up more!) – 4 at $1.69 and 2 at $1.19 🙂

2 Jay’s Potato Chips – $2.89 each

CLEARANCE w/coupon

2 Trident Gum 3pks – $1.18 – $1/1Q = $0.18 each!!!   Yeehaw!

No Sale, No coupons, just needed

Country Crock Margarine – $1.49

Sour Cream – $1.49

Flour – 5lbs. – $2.39

Edge Shave Gel – $2.37

65w lightbulb (recessed light) – $5.59!!

Dawn (big one!) – $1.90 on clearance

TREAT – $0.99 – Fountain Coke–YUM!!

Total Value – $81.46

Total Sale Price – $57.15

Less Coupons – $3.00

Total OOP – $54.15

Savings – 33%

March 24, 2009 Posted by | grocery shopping | , , , | 1 Comment