Simplicity – Small & Cheap

Living simply & cheaply…wherever you are!

Grocery Trip – Meijers

100_1094

I normally don’t take pics of my grocery store trips but I did pretty good on this one thanks to all the Kraft and Kellogg high value IP’s!   I also bought some plants to fix up the yard and some PJ’s for DD so I had to find out my totals without the extra non-grocery stuff.

I bought:

No sale, no Q’s

3 dz eggs @ $0.98 / dozen

On Sale, No Q’s

  • Bananas – 9.71 lbs. @ $0.39/lb!
  • 10 Boxes of Mac & Cheese – $0.50 each
  • 20 Del Monte canned fruit – $1.25 each

Sale + Q’s

  • 4 Softsoap Dispensers – $0.99 minus (3) $0.35/1 Q’s and (1) $0.40/1 IP. = 3 at $0.64 and one at $0.59
  • 3 Kraft Chunk Cheeses – $1.99 minus $0.99 for buying 2 crackers – $1/2 IP = $0.67 each
  • 2 boxes of wheat thins – 2/$5 – (2) $1/1 IP = $1.50 each!
  • 2 jars of Miracle Whip – 2/$4 – (2) $1/1 IP = $1.00 each!!
  • 1 (32 oz.) Velveeta – $4.49 – $1/1 IP = $3.49 each
  • 5 boxes of Kellogg’s cereal – 5/$9 – (5) $1/1 IP = $0.80 each!!!
  • 2 Ritz Crackers – 2/$5 – (2) 1/1 IP = $1.50 each!

Regular Price – $107.87

Sale Price – $74.28

Less MFG Q & Meijer Promos of – $17.42

Total OOP – $56.86

Less Catalinas – $2.00 onyo from kraft AND a free jar of crystal light

Total Trip cost – $54.86

Savings – 50%

Advertisements

May 12, 2009 - Posted by | coupon craziness, grocery shopping | , ,

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: