Simplicity – Small & Cheap

Living simply & cheaply…wherever you are!

Meijer Trip

Well, I thought Marathon was a holy Grail of shopping. Nope, not even close! I only had to look at the meijers ad for 10 minutes on the drive home to see how expensive it was. I had no idea!!!

Because I was just trying to get some perishable/freezeables in the house, I didn’t do any coupons.

I bought:
NOT ON SALE
Bananas – $0.59/lb. – $1.26

Canned peas – $0.84 each
Dill relish – $1.69
Ketchup – $2.69
Dressing – $2.99
Miracle whip – $3.39

Milk – quart – $1.39
Cream cheese – $2.09
Butter – $2.59
Eggs (24) – $2.83
Goats milk – $3.99 (quart!)

Carrots – 3 lb. – $2.19
Onions – 5 lb. – $2.00

Donuts – $2.19 (4)
Cider – $4.49 (gal)
Cookie dough bucket (to make house smell good so it sells!)- $4.59

Hashbowns (2) – $2.49 each

ON SALE
Chuck Roast – $2.19/lb (~6 lbs)
Chicken breast – $1.99/lb (~10 lbs)

Bread – $2.29

Potatoes – 10 lbs – $2.99
Salad mix – 2/$4
Barilla plus elbows – 3/$4
Yeast – $4.99
Tater tots – 2/$5
Mac & cheese – 10/$5
Fish sticks – 2/$6
Shredded cheese – 4/$6
Better made BBQ chips – 2/$6

Spent – $130.18
Savings – $27.75 (17.5%)

Since I also went to Walmart and stocked up on canned goods before we realized we were coming home, I am FULLY stocked. I’m hoping not to have to buy much over the rest of the month — except corned beef & cabbage. Go pressure cooker!!!!

Advertisements

March 6, 2009 - Posted by | grocery shopping | , ,

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: